By Chest_waxing.jpg: vanz derivative work: Beao (Chest_waxing.jpg) [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons
Zabieg epilacji laserowej na stałe usuwa zbędne owłosienie, a zabieg depilacji nie jest trwały - po pewnym czasie włosy choć słabsze i cieńsze to odrastają.
Depilację można wykonać w domowym zaciszu na wiele różnych sposobów: kremem depilacyjnym,woskiem, pastą cukrową, maszynką, czy depilatorem. Są to rozwiązania skuteczne, ale jedynie przez pewien okres. Jeśli więc chcemy zaoszczędzić trochę czasu na częstych wizytach w salonie kosmetycznym lub wykonywaniu zabiegów w domu, warto zainwestować w epilację laserową.
Mechanizm działania epilacji laserowej polega na selektywnej fototermolizie,czyli urządzenie emituje falę światła,która jest absorbowana przez chromofory, czyli melaninę. Chromofor zostaje termicznie zniszczony. Zabieg ten jest bezpieczny, gdyż otaczające tkanki nie absorbują emitowanego światła,a temperatura skóry jest cały czas kontrolowana.
Im większy kontrast między włosami,a skórą, tym zabieg jest skuteczniejszy. Najłatwiej usuwa się włosy ciemne i grube u pacjentów z jasną karnacją. Usuwanie jasnych włosów wymaga większej ilości zabiegów. Kolejne zabiegi wykonuje się w odstępie 4 do 8 tygodni.
Zabieg epilacji laserowej poprzedza konsultacja, w czasie której kosmetolog zbiera wywiad, ocenia stan i typ skóry oraz włosa. Przeciwwskazaniami do zabiegu są: ciąża, świeża opalenizna, kremy z retinolem, przyjmowanie leków światłoczułych, przyjmowanie ziół, skłonność do przebarwień, bielactwo, łuszczyca, padaczka, cukrzyca, bliznowce, rozrusznik serca, świeże zabiegi chirurgiczne.