Czy warto stosować retinol?
15:00Retinoidy są pochodnymi witaminy A i są podzielone na 3 generacje:
- retinol, retinal, tretynoina, izotretynoina, alitretynoina
- etretynat, acytretyna, motretynid
- tazaroten, adapalen, beksaroten
- modulują rozrost i różnicowanie tkanek
- zapobiegają rogowaceniu
- mają działanie przeciwtrądzikowe i przeciwłojotokowe
- zwiekszają mitoze komórek podstawnych
- odnawiają cykl złuszczania
- wytwarzają zdrowe keratynocyty
- nawadniają, intensywnie wygładzają skórę
- zatrzymują geny odpowiedzialne za proces starzenia
- aktywują fibroblasty
- powodują angiogeneze i apoptoze
Kwas retinowy jest najbardziej powszechnym i najlepiej zbadanym z retinoidów,ale niestety wymaga on recepty. I wtedy pojawia się inny superbohater, czyli retinol. Produkt bez recepty, z większą ilością wskazań oraz mniejszą liczbą efektów ubocznych. Stężenia, które przynoszą zamierzone efekty mieszczą się w granicach od 0.4 % do 2.5 %.
Retinol poprawia ton i fakturę skóry, chroni przed fotostarzeniem, odnawia skórę, jest niezawodny w leczeniu zmarszczek oraz hipopigmentacji, hiperpigmentacji i innych odbarwień, gdyż tak jakby 'przepycha' pigment do sąsiadujących keratynocytów. Po terapii retinolem, skóra wygląda świeżo, zdrowo, i młodziej.
Kupujac jednak retinol, musimy pamietać o kilku ważnych rzeczach. Po pierwsze stężenie. Najbardziej optymalne to 0.65%, jesli chcemy używać stężenia większego,powinniśmy poradzić się lekarza. Po drugie rodzaj opakowania: musi być to szczelnie zamknięty słoiczek lub tubka, gdyż retinol bardzo łatwo ulega dezaktywacji. Po trzecie, sposob dostarczania retinolu na twarz. Powinniśmy go nakładać raz dziennie, wieczorem po około 10-15 minutach na umytą i czystą twarz.
0 komentarze